Zatrzymanie spadku wagi na diecie: efekt plateau

10:55

Jeżeli ktoś ma za sobą kilka diet to wie, że przy zrzucaniu kilogramów przychodzi taki czas, kiedy po szybkim spadku wagi ta nagle się zatrzymuje. Jest to zawsze niemiłe zaskoczenie i często frustracja sprawia, że w tym momencie rezygnujemy z dalszej diety. Warto bliżej przyjrzeć się sprawie, żeby zobaczyć, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.


Sama, jako weteranka wszelakich diet (sic!), doświadczyłam efektu plateau wielokrotnie, chociaż wtedy nie wiedziałam jeszcze, że ma to swój fachowy termin. Przez brak wiedzy i wielkie rozgoryczenie ( "Bo przecież przez pierwsze dwa tygodnie waga tak szybko spadała!") decydowałam się na zakończenie diet, bo przecież skoro waga nie spada, to nie ma sensu na tej diecie dalej być. Błąd! To właśnie w tym momencie powinniśmy wyjątkowo przestrzegać planu żywieniowego i nie poddawać się.Efekt plateau to w odchudzaniu brak spadku wagi. Dzieje się tak, ponieważ szybka utrata masy ciała na początku diety zmusza organizm, aby po pewnym czasie przyzwyczaił się do "życia w nowych warunkach". Dlatego mimo, że na wadze nie widać "efektów", w Twoim organizmie zachodzą duże zmiany. Organizm uczy się funkcjonowania na innej podaży kalorycznej i z mniejszą masą, a kiedy okres adaptacji minie, Ty znowu zobaczysz efekty. Ten proces powtarza się wielokrotnie w trakcie zrzucania kilogramów i co ważne, u każdego trwa inaczej. Jedni potrzebują tygodnia, a drudzy aż miesiąca, lub więcej. Nie warto zniechęcać się chwilowym zastojem. Owszem, wymaga to cierpliwości, ale o wiele lepiej nadal jeść zdrowo i czekać na efekty, niż rzucić wszystko i powrócić do wagi wyjściowej, przez nierozsądne dobieranie posiłków i po-dietowe obżarstwo. 

Warto też wspomnieć, że podczas rzekomego braku spadku wagi, tak naprawdę organizm utylizuje niewielkie ilości białka i tłuszczu. Na wadze nie widzisz zbyt wielkiej różnicy, bo w tym samym czasie nasze ciało uzupełnia niedobór wody w organizmie ( której to ubytkowi zawdzięczamy początkowy szybki spadek wagi). 


Efekt plateau nie oznacza, że Twoje zrzucanie kilogramów jest spisane na straty. Jeżeli odchudzasz się wg zbilansowanej diety i z zachowaniem tej kaloryczności, która nie szkodzi Twojemu organizmowi, oznacza to tylko tyle, że jesteś na dobrej drodze. Nie zrażaj się więc chwilowym brakiem zmian, bo prędzej czy później zobaczysz efekty, które na pewno Cię zadowolą :)


UWAGA! Jeżeli dieta znacząco redukuje ilość przyjmowanych kalorii, zatrzymanie spadku wagi jest sygnałem alarmowym! Odchudzając się drakońską dietą, uda Ci się jedynie wyniszczyć i rozregulować organizm, a waga i tak wróci- z nawiązką! Rozwiązaniem w walce z kilogramami jest odpowiednio dopasowana i ZDROWA dieta, oraz sport. Spożywanie 800 kcal dziennie jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie.


You Might Also Like

8 komentarze

 1. Ile razy mnie to sprowadziło na manowce...;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Dotąd "Plateau" kojarzyło mi się tylko z nazwą zespołu... Nie miałam pojęcia, że tym określa się właśnie to cholerne stanie wagi! Ech... Ile razy mnie pokarało jojem ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się ostatnio zapuściłam i teraz to próbuję panicznie wrócić do formy przed wakacjami :D także plateau jeszcze przede mną

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis ;). Sama miałam taki efekt i trwał chyba z pół roku, a potem waga ostro zeszła w dół

  OdpowiedzUsuń
 5. Grunt to się nie poddawać... i wytrwać

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nigdy nie doświadczyłam takiego efektu, bo nigdy jakoś super się nie odchudzałam. Teraz po prostu staram się zdrowo odżywiać, a jeśli przy tym spadnie kilka kilogramów, to się nie obrażę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...