Jestes plagiatem

15:30

Nie napiszę Ci z rana, że jesteś piękny. Każdy chciałby to słyszeć, to pewne. Ale tego Ci nie zaoferuję. Za to chętnie szepnę do ucha, że jesteś plagiatem. Jednym z wielu. Miło, prawda?

Tak myślałam. Ale zupełnie nie rozumiem Twojego zdumienia. Już tłumaczę co mam Ci do powiedzenia. My- pozornie, jesteśmy identyczni. Skóra, włosy, paznokcie, organy wewnętrzne. Każdy się rodzi, wszyscy umierają. Nie ma tu znaczenia status społeczny, ilość kasy na koncie czy samochodów w garażu. Jak każdy oddychamy, myślimy (choć tu z różnym skutkiem), wydalamy, rośniemy, ruszamy się, jesteśmy. Podobni.

A mimo to często myślisz, że jesteś gorszy od innych, bo czegoś nie masz. Przez brak tej rzeczy ustalasz, że nie możesz być wart tyle, co inni, pozornie "lepsi".  W ogóle co to za pomysł, żeby wartość człowieka ustalać na podstawie tego co posiada w sensie materialnym?  To po pierwsze. Po drugie- dziś oryginalność to słowo używane na wyrost. Mimo to wiele osób lubi przypisywać sobie bycie oryginalnym, choć większość rzeczy już kiedyś została powiedziana, ubrana, zestawiona, zaśpiewana, ugotowana, przedstawiona, zaprezentowana. I nadal, pomimo tego, istnieje coś, co na potrzeby wpisu nazwę "syndromem sałatki warzywnej". Nie śmiej się, to poważna sprawa.


Na czym polega fenomen? Mimo, że używamy tych samych składników, w każdym domu smakuje inaczej. I nie wynika to z oryginalności, bo w tym przypadku sałatka warzywna jest przepisem oklepanym jak kosa na czas żniw. I nie chodzi o żaden tajemniczy składnik, dodanie jabłka, czy selera. Chodzi o serce, jakie wkłada się w wykonywaną pracę, o bycie autentycznym. Można recytować wiersz bez mrugnięcia okiem. Można też zrobić to całym sobą, jeżeli w jakiś sposób nas wzrusza. 

I właśnie to odróżnia nas od siebie, nadając nam prawdziwą wartość. Każdy ma swój własny zestaw cech, rzeczy które lubi, a na widok których się krzywi. Wszyscy mamy większe, lub mniejsze doświadczenie życiowe, porażki i sukcesy. Możemy robić te same rzeczy, ale dzięki temu ile w nie wkładamy samych siebie, stają się uniwersalne i oryginalne. 

Więc kiedy kolejny raz pomyślisz, że jesteś nijakim, szarym człowiek w morzu tak samo szarych ludzi- zrób sałatkę warzywną. Zobaczysz, jak bardzo się mylisz.

You Might Also Like

3 komentarze

  1. genialny post!:) jestem pod wrazeniem

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się Twój tok myślenia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niby taka prosta rzecz, ale w sumie masz sto procent racji. Za dużo ludzie poświecaja energii na porownywanie sie z innymi i dodawanie/ujmowanie sobie na wartości. Kazdy jest wyjatkowy i gdyby te energie przeznaczył na własny rozwoj, byłby o wiele bardziej szczesliwy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...