Wojna z plastikiem

09:31

Zaletą bycia znanym i lubianym jest możliwość dawania dobrego przykładu, wyznaczania trendów i wywierania wpływu na społeczeństwo. W dobrym celu wykorzystują to osoby publiczne w Polsce, gdzie właśnie ruszyła akcja "Tu pijesz bez słomki", której celem jest skierowanie uwagi społeczeństwa na problem zanieczyszczeń oceanów przez plastik.Dlaczego słomka? Przecież ze wszystkich produkowanych plastikowych rzeczy, jest jedną z mniejszych i wydawać by się mogło, najmniej szkodliwych. Ale kiedy okazuje się, że tylko w Polsce, dziennie zużywa się aż 3 MILIONY słomek, sprawa zaczyna wyglądać poważniej, prawda? 

Wyprodukowaliśmy materiał, który swoją trwałością kilkukrotnie "przeżywa" człowieka. Plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat.  Rocznie w morzach i oceanach ginie 100 tysięcy zwierząt, które duszą się plastikowymi odpadami. Niejednym materiał wrasta w ciało, uniemożliwiając proces normalnego wzrostu. Zdjęcia dokumentujące szkodliwość odpadów można znaleźć w googlach bez problemu. Ale przecież lepiej nie patrzeć i mieć "czyste sumienie"? Lepiej nie mieć pojęcia, że gdzieś na oceanie dryfuje "śmieciowa wyspa", której powierzchnia jest pięciokrotnie większa od powierzchni naszego kraju. Lepiej zakładać, że to nas nie dotyczy, chociaż mikroplastiki znajdują się nawet w wodzie butelkowej. I można też mówić, że przecież jedna osoba nie jest w stanie niczego zmienić, ale lepiej wprowadzić małe zmiany, jak brak słomek w napojach, czy nieużywanie jednorazówek w sklepach, niż nie robić nic.Areta, która razem z Noizz oraz fundacją Lonely Whale rozpoczęli akcję "Tu pijesz bez słomki", sama mówi, że "słomki to tylko mały przykład na dobry początek. Wierzę, że dzięki tej akcji zaczniemy zwracać uwagę na to co, i w czym kupujemy. Później - mam nadzieję - przyjdzie czas na resztę plastikowej ekipy: siatki, woreczki, zbędne opakowania, mieszadełka, kubki, butelki." Zwolenników less/zero waste powinno ucieszyć to, że coraz więcej osób stara się świadomie kupować, ograniczając przy tym ilość niepotrzebnego plastiku i innych odpadów. 

Jeśli chcecie wiedzieć gdzie w swoim mieście możecie wypić "bez słomki" (a raczej z jej zamiennikiem- słomką z metalu, papieru lub słomy!), na tej stronie znajdziecie lokale, restauracje, bary i kawiarnie, które dołączyły do akcji: "Tu pijesz bez słomki" . Lista jest jeszcze krótka, ale liczę na to, że dołączą do niej większe miasta w Polsce. Nadal czekam na Kraków!

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Akcja jak najbardziej fajna, ale myślę że ludzie też powinni nauczyć się dobrze segregować śmieci bo to z tego co widzę mocno kuleje!
  Druga sprawa to producenci - to im powinien rząd wziąć się za tyłki, bo ilość opakowań jaką wyrzucam po zrobieniu zakupów jest ogromna! Folia, opakowanie, worek - aż w 3 różne materiały pakowane są niektóre produkty... może czas żeby producenci zastanowili się co z tym zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety spora liczba ludzi nie zwraca uwagi na to co wyrzuca gdzie popadnie :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby każdy sprzątał po sobie byłoby całkiem inaczej

  OdpowiedzUsuń
 4. mógłby każdy po sobie posprzątać...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...