Magda Sz.

Magda Sz.

Dzięki, że tu jesteś i czytasz ten wpis. Koniecznie podziel się swoimi myślami w komentarzu. Tworzę dla Ciebie!

O czym ciężko pamiętać, gdy jest się egoistą.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Racja, pisałam o tym, że noworoczne postanowienia w pewnych sytuacjach są zupełnie bezsensu i wcale się z tego nie wycofuję! Ale te wszystkie podsumowania i akcje związane z zakończeniem roku skłaniają do refleksji. Skłoniłam się i ja, dodałam dwa do dwóch i wyszło mi mniej, niż powinno. Wszystko dlatego, że uświadomiłam sobie jak bardzo egoistycznie podchodzimy do niektórych spraw. 

 
Egoizm jest potrzebny. Sama praktykuję i gorąco polecam, oczywiście w przyzwoitych i tzw. zdrowych granicach. Kiedy nie zadba się o siebie właściwie, wtedy ciężko ruszyć do przodu z innymi sprawami, które wymagają od nas zaangażowania i pewności siebie. Ale zdarza się, że po drodze tak intensywnie powtarzamy “JA” i “DLA MNIE” i “MOJE”, że w sumie przestajemy myśleć o innych, a już tym bardziej o tym, że coś możemy komuś zawdzięczać. 
 
A to duży błąd. Bo bez ludzi, którzy nas otaczają i są blisko, byłoby nam ciężko. Chociażby z tego powodu, że nie miałby nas kto wysłuchać, kiedy narzekamy na cały świat, okropną pogodę, czy przeceny w momencie, kiedy jesteś totalnie spłukany. Nie miałbyś do kogo zwrócić się po pomoc czy radę, kiedy sytuacja jest już naprawdę beznadziejna. Nie miałbyś z kim pójść na imprezę, żeby w końcu się odstresować, nie wspomnę o ugotowanym na drugi dzień rosole, w razie “w” ( a raczej “k”). Nie miałbyś do kogo zatelefonować, kiedy wyrzucą Cię z pracy i na pewno nie miałbyś od kogo pożyczyć kasy, żeby jakoś dociągnąć do dziesiątego. Nie miałbyś z kim spędzić ważnych dla Ciebie chwil i świętować kolejnych sukcesów. Nie miałby kto dodać Ci odwagi i powiedzieć, że to co robisz ma sens, albo jest totalnie głupim pomysłem.
 
Nie każdy kogo nazywamy przyjacielem, faktycznie nim jest. Są fałszywi, którzy, wydawać by się mogło, zrobią dla Ciebie wszystko, a gdy Ty nie patrzysz, dokładają wszelkich starań, żeby Ci się nie udało. Są też tacy, którzy przyjaźnią się z Tobą tylko dla osiągnięcia własnych korzyści. Zdarzają się również ci, rozpowiadający wszystkim dookoła niestworzone historie na Twój temat, albo (co gorsza) opowiadają o rzeczach, które miały zostać tylko między Wami. Od takich ludzi trzeba trzymać się z daleka, bo nie warto marnować energii na relacje z góry skazane na niepowodzenie.

Ale są też Ci, którym dużo zawdzięczamy, dlatego zaczynając ten kolejny rok, robię wielki ukłon w stronę tych, z którymi wiele mnie łączy i bez których spotkania ciężko byłoby mi spędzić kolejny weekend. Za rozmowy na (nie)poważne tematy, wspólnie przygotowywane kolacje, pomoce w przeprowadzkach i dobre rady w trudnych sytuacjach. Za wspólne wyjazdy. Za wymianę często odmiennych poglądów. Za wsparcie i granie w kalambury do wschodu słońca. Za spontaniczne wyjścia i wszystkie zabawne sytuacje, które nam się przytrafiły. Za obecność nawet mimo dużej odległości. Za pomoc w szukaniu pracy, wieczory filmowe i chleb czekoladowo-wiśniowy. Za spędzanie ważnych dla nas momentów we wspólnym gronie. 
Będąc dzieckiem zawsze zazdrościłam rodzicom wieloletnich przyjaźni, które trwają po dziś dzień. Teraz mogę mieć nadzieję, że za kilkadziesiąt lat moje dzieci będą myślały podobnie. Skupianie się na sobie jest bardzo ważne, ale nie może stać się priorytetem. Pamiętaj o tych, którzy są z Tobą na co dzień i doceń ich obecność. Zadzwoń. Umów się na wspólny wypad. Bądź!

Powiązane posty

3 komentarze na temat “O czym ciężko pamiętać, gdy jest się egoistą.”

  1. Prawda! Ja miała sytuację, że kiedy chciałam skończyć znajomość z "przyjaciółką", bo była fałszywa i mnie mówiła co innego, a za moimi plecami zupełnie co innego, to zwyzywała mnie i (może w końcu) powiedziała co o mnie myśli. Do tego kazała oddać prezent, który dostałam od niej na urodziny. Po całej akcji miała odwagę przychodzić na spotkania ze wspolnymi znajomymi, ale już więcej się do mnie nie odezwała. Cóż. Są ludzi i ludzie. Dlatego popieram, nie warto się z takimi przyjaźnić. Prędzej czy później trafią na wartych siebie. Noworoczne pozdrowienia!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *