Magda Sz.

Magda Sz.

Dzięki, że tu jesteś i czytasz ten wpis. Koniecznie podziel się swoimi myślami w komentarzu. Tworzę dla Ciebie!

Sukces Niebieskiego Wieloryba.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Prześladowali Cię już w szkole podstawowej. Wielkie okulary, pryszcze, nadwaga. Idealny kandydat na szkolnego kozła ofiarnego. Jakoś to znosiłeś, bo w szkole siedziałeś tylko kilka godzin w ciągu dnia. Później wracałeś do domu i miałeś spokój. Kiedy trochę podrosłeś, wydoroślałeś i nie było się już z czego naśmiewać. Poza tym wszystko poszło w niepamięć, przecież ludzie mają teraz inne problemy.
 
Ale tak było kiedyś. Teraz mamy cudowną, globalną wioskę, gdzie nikt nie ma szans na to, żeby stać się zapomnianym. “Internet nie zapomina”, słyszałeś ten slogan, prawda? Zdjęcia gwiazd sprzed operacji plastycznych lub te, zrobione w niekorzystnym dla nich momencie. Zwykli obywatele, którzy w ciągu doby stają się memami z milionowymi repostami i wyświetleniami. Ludzie nagrani przez osobę trzecią, którzy z prędkością światła idą w viral internetowych czeluści. Nie trzeba wiele, żeby pozbawić kogoś pewności siebie. Za to trzeba być dupkiem, żeby igrać z ludzką psychiką w taki sposób, w jaki robią to ‘wynalazcy’ “Niebieskiego Wieloryba”.
 
Cała zabawa narodziła się rosyjskim odpowiedniku Facebooka, tj. VKontakte, gdzie w zamkniętych “grupach śmierci” moderatorzy mieli wyznaczać zainteresowanym kolejne kroki, których ostatecznym celem było samobójstwo. Aktualna wersja gry, która dotarła już do Polski, polega na wykonywaniu 50 zadań, m.in. samookaleczania (wytnij napis na ręce/nodze, okalecz się X razy), oglądania depresyjnych filmów nad ranem (i słuchania depresyjnej muzyki) czy stania na krawędzi dachu. Wszystkie te zabiegi mają na celu pozbawienie ofiary wrażliwości na ból, wprowadzenie jej w stan depresji i poczucia beznadziejności. Z każdym kolejnym zadaniem, ‘mentor’ coraz bardziej oddala się od ‘podopiecznego’, zostawiając go sam na sam z własnymi lękami i w osamotnieniu. Po co? Żeby ofiara targnęła się na swoje życie. Dlaczego? Bo jeżeli ochotnik tego nie zrobi, jego rodzicom grozi śmierć. Podobno ‘mentorzy’ zapisują adresy IP z których korzystają młodzi ludzie, sprawdzając przy okazji adresy zamieszkania.
 
Czy jest to kolejna akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na problem, jakim jest mobbing w Internecie? Tego nie wiem. Ale jeżeli to prawda, to nie mam pojęcia co myśli i czuje osoba, która jest odpowiedzialna za śmierć tych nastolatków. Okres dojrzewania to największy rollercoaster emocji, jakich człowiek doświadcza w całym swoim życiu. Ludzie w tym wieku są dla siebie bezwzględni. Dorastanie w dobie ogólnodostępnego internetu robi z nich również osoby podatne na sugestie i skrajnie nieodpowiedzialne. Potrzebują więc wsparcia i zrozumienia ze strony bliskich, ale często szukają go właśnie na forach internetowych u zupełnie obcych im ludzi. W którym miejscu popełniono błąd? Quo vadis?

Powiązane posty

1 thought on “Sukces Niebieskiego Wieloryba.”

  1. Jasne, to ogromny problem i problem się powiększa wraz z rozwojem technologii i mass mediów, które sprawiają, że już małe dzieci potrafią korzystać zręcznie z internetów i wchłaniają treści, które być może nie są za bardzo dla nich odpowiednie. I tak, widzą, że Internet to dla nich taki azyl, gdzie są anonimowi, nie muszą się bać kary, bo nikt im tego nie powiedział, nie nauczył, nikt nie dał im przykładu ;).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *