Magda Sz.

Magda Sz.

Dzięki, że tu jesteś i czytasz ten wpis. Koniecznie podziel się swoimi myślami w komentarzu. Tworzę dla Ciebie!

Wyzwanie czytelnicze na 2021 rok!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

To nie tajemnica, że Polacy czytają bardzo mało. Nie zaskoczy Was również informacja, że spora część osób przestaje regularnie sięgać po książki kończąc edukację. Ja nie wyobrażam sobie życia bez książek! Niestety, w ostatnim czasie trudno było mi wygospodarować czas na ich regularne czytanie. Chcąc zmienić przykrą statystykę czytelniczą w Polsce, postanowiłam zacząć nowy rok od wyzwania i zaprosić do niego również Was!

wyzwanie czytelnicze 2021, czytam książki, czytanie książek, statystyka czytelnicza w Polsce, zaczytani

Czytelnictwo w Polsce.


Raporty dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce pojawiają się w okolicach kwietnia, stąd ubiegłoroczne wyniki nadal są dla nas tajemnicą. Jednak w 2019 roku zanotowano zatrzymanie spadku czytelnictwa i niewielki wzrost deklaracji czytelniczych! To nadal niewiele, ale daje nadzieję na polepszenie sytuacji w przyszłości. Trudno nie widzieć tutaj wpływu przyznania Literackiej Nagrody Nobla polskiej pisarce, Oldze Tokarczuk.

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Miłą odmianą jest fakt, że po raz pierwszy od 2012 roku listę najczęściej czytanych autorów, otwarli pisarze współcześni, tj. wspomniana już Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz i Stephen King. Jestem bardzo ciekawa statystyk czytelniczych dla 2020 roku! Gdy tylko zostaną opublikowane, post zostanie zaktualizowany.

Na czym polega wyzwanie czytelnicze?


Na czytaniu, po prostu! Nie ma tutaj określonej ilości książek, którą każdy musi przeczytać- to kwestia bardzo indywidualna. Ważne, żeby po prostu regularnie sięgać po książki

wyzwanie czytelnicze, miesięczne raporty, co czytają Polacy, ile czytają Polacy, książki, zaczytani, czytam bo lubię

Jeśli chodzi o moje prywatne założenia, chcę wygospodarować w swoim planie dnia minimum 15 minut dziennie (lub więcej!), które poświęcę na czytanie książek. Docelowo, nowy nawyk ma zastąpić mi wieczorne scrollowanie przez social-media i wystawianie się na działanie światła niebieskiego przed snem.

Zauważyłam też, że im mniej czytam, tym gorzej się wysławiam. Czytanie zdecydowanie wpływa na wzbogacenie zasobu słownictwa, co jest kolejną zaletą tej aktywności. Celem na 2021 rok jest przeczytanie 30 książek. Swoje postępy śledzę w aplikacji “Goodreads”, którą podpatrzyłam u Magdy aka Cystax na Instagramie (swoją drogą bardzo polecam jej konto- to stamtąd czerpię dużo książkowych inspiracji!).

Co miesiąc będę dzielić się z Wami książkowymi aktualizacjami, polecać i… odradzać tytułu. Mam nadzieję, że przyłączycie się do wyzwania i przy okazji dzięki Wam poznam kilka wartych uwagi tytułów! Jeśli nie macie pomysłu na to, co warto przeczytać, zerknijcie na nasz polski bookstagram. Znajdziecie tam masę inspiracji, ciekawych i rzetelnych recenzji oraz, nie ukrywajmy, genialnych zdjęć. Popularne na Instagramie książkowe hashtagi to: #czytambolubię #mólksiążkowy #bookstagram_pl #zaczytani

Dajcie znać, jeśli przyłączacie się do wyzwania! 🙂

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *