Magda Sz.

Magda Sz.

Dzięki, że tu jesteś i czytasz ten wpis. Koniecznie podziel się swoimi myślami w komentarzu. Tworzę dla Ciebie!

Zatrzymanie spadku wagi na diecie: efekt plateau

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Jeżeli ktoś ma za sobą kilka diet to wie, że przy zrzucaniu kilogramów przychodzi taki czas, kiedy po szybkim spadku wagi ta nagle się zatrzymuje. Jest to zawsze niemiłe zaskoczenie i często frustracja sprawia, że w tym momencie rezygnujemy z dalszej diety. Warto bliżej przyjrzeć się sprawie, żeby zobaczyć, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
 
Sama, jako weteranka wszelakich diet (sic!), doświadczyłam efektu plateau wielokrotnie, chociaż wtedy nie wiedziałam jeszcze, że ma to swój fachowy termin. Przez brak wiedzy i wielkie rozgoryczenie ( “Bo przecież przez pierwsze dwa tygodnie waga tak szybko spadała!”) decydowałam się na zakończenie diet, bo przecież skoro waga nie spada, to nie ma sensu na tej diecie dalej być. Błąd! To właśnie w tym momencie powinniśmy wyjątkowo przestrzegać planu żywieniowego i nie poddawać się.
Efekt plateau to w odchudzaniu brak spadku wagi. Dzieje się tak, ponieważ szybka utrata masy ciała na początku diety zmusza organizm, aby po pewnym czasie przyzwyczaił się do “życia w nowych warunkach”. Dlatego mimo, że na wadze nie widać “efektów”, w Twoim organizmie zachodzą duże zmiany. Organizm uczy się funkcjonowania na innej podaży kalorycznej i z mniejszą masą, a kiedy okres adaptacji minie, Ty znowu zobaczysz efekty. Ten proces powtarza się wielokrotnie w trakcie zrzucania kilogramów i co ważne, u każdego trwa inaczej. Jedni potrzebują tygodnia, a drudzy aż miesiąca, lub więcej. Nie warto zniechęcać się chwilowym zastojem. Owszem, wymaga to cierpliwości, ale o wiele lepiej nadal jeść zdrowo i czekać na efekty, niż rzucić wszystko i powrócić do wagi wyjściowej, przez nierozsądne dobieranie posiłków i po-dietowe obżarstwo. 
Warto też wspomnieć, że podczas rzekomego braku spadku wagi, tak naprawdę organizm utylizuje niewielkie ilości białka i tłuszczu. Na wadze nie widzisz zbyt wielkiej różnicy, bo w tym samym czasie nasze ciało uzupełnia niedobór wody w organizmie ( której to ubytkowi zawdzięczamy początkowy szybki spadek wagi). 
Efekt plateau nie oznacza, że Twoje zrzucanie kilogramów jest spisane na straty. Jeżeli odchudzasz się wg zbilansowanej diety i z zachowaniem tej kaloryczności, która nie szkodzi Twojemu organizmowi, oznacza to tylko tyle, że jesteś na dobrej drodze. Nie zrażaj się więc chwilowym brakiem zmian, bo prędzej czy później zobaczysz efekty, które na pewno Cię zadowolą 🙂
UWAGA! Jeżeli dieta znacząco redukuje ilość przyjmowanych kalorii, zatrzymanie spadku wagi jest sygnałem alarmowym! Odchudzając się drakońską dietą, uda Ci się jedynie wyniszczyć i rozregulować organizm, a waga i tak wróci- z nawiązką! Rozwiązaniem w walce z kilogramami jest odpowiednio dopasowana i ZDROWA dieta, oraz sport. Spożywanie 800 kcal dziennie jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie.

Powiązane posty

8 komentarze na temat “Zatrzymanie spadku wagi na diecie: efekt plateau”

  1. Dotąd "Plateau" kojarzyło mi się tylko z nazwą zespołu… Nie miałam pojęcia, że tym określa się właśnie to cholerne stanie wagi! Ech… Ile razy mnie pokarało jojem ;/

  2. Raczej nigdy nie doświadczyłam takiego efektu, bo nigdy jakoś super się nie odchudzałam. Teraz po prostu staram się zdrowo odżywiać, a jeśli przy tym spadnie kilka kilogramów, to się nie obrażę 😉

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *